Igal aastal saavad libisemise, komistamise ja kukkumise tõttu vigastusi erinevates vanuserühmades inimesed, eriti talvel, kui külm ilm, vihm, lörts ja lumi tekitavad ohtlikke tingimusi. Riski saab minimeerida, kui sellel teemal peatuda ja läbi mõelda järgnevad tegevused:
- Planeerige ette: enne väljasõitu oodake, kuni ebasoodsad ilmastikutingimused paranevad. Jätke reisimiseks piisavalt aega ilma kiirustamata ja kui teie tavaline marsruut on jäine või lumine, uurige alternatiivseid teid.
- Kasutage käsipuid: stabiilsuse suurendamiseks kasutage treppidel või kaldus kõnniteedel navigeerimisel alati käsipuid.
- Kõndige ettevaatlikult: astuge väiksemaid samme ja liikuge aeglaselt, et tagada kindel tugi. Säilitage veidi ettepoole suunatud kehaasend, kõndides täistallal toetusega – nii on raskuskese jaotatud suuremale pinnale ja kindlam liikuda libedaga.
- Püsige hästi valgustatud kohtades: hoidke nii sise- kui ka välisruumid hästi valgustatud ja valige hea valgustusega marsruudid. Võimaluse korral kasutage hästi hooldatud kõnniteid.
- Hoidke käed vabad: vältige esemete kandmist libedates tingimustes, et saaksite kasutada käsi tasakaalu ja kukkumise korral kaitseks.
- Olge tähelepanelik: olge tähelepanelik oma ümbruse suhtes, eriti jääga piirkondades. Enne sellele astumist testige musta jää olemasolu ja sõidukitest väljudes või äärekividelt maha astudes astuge otse alla.
- Valige sobivad jalatsid: kandke krobelise, libisemiskindla tallaga saapaid või kingi, eelistatavalt kummist. Vältige lahtisi või kõrge kontsaga kingi.
- Riietu vastavalt ilmale: kandke täiendavaid kihte ja kindaid, et kukkumise korral pehmendada.
- Puhastage jalanõud enne hoonetesse sisenemist: kindlasti pidage meeles, et tänavalt siseruumi minnes tuleb tallad puhtaks teha, sest talla all olev lumi ja jää on nt keraamilise plaadi peal eriti libe ja ohtlik. Istuge jalatsite puhastamiseks või eemaldamiseks.
- Olge aktiivsed läbi talve: käige jõusaalis jõutreeningus või tehke kodus harjutusi. Tasakaalu ning reaktsioonikiiruse arendamiseks ja lihaste aktiveerimiseks tehke harjutusi enne kodust väljumist.
Kuigi kõiki kukkumisi on võimatu ära hoida, tehke kukkumise korral järgmisi samme:
- Kaitske oma pead: vähendage peavigastusi, rakendades ettevaatusabinõusid kukkumise ajal, ja konsulteerige oma perearstiga, kui lööte pead või pöörduge EMOsse.
- Kontrollige vigastusi: kui kahtlustate vigastusi, otsige abi, et ohutult püsti tõusta, sest katse ise tõusta võib põhjustada täiendavaid vigastusi.
- Tõuske turvaliselt püsti: liikuge aeglaselt, tõuske esmalt kätele ja põlvedele ning leidke tugev ese, mis aitab end üles tõmmata. Üles tõusmiseks hea viis on põlvili asendist tuua üks jalg ette täistallale ja seejärel tulla püsti.
- Lisaks ärge kõhelge oma elukeskkonnas ohtlikest kohtadest teada anda, et tänavaid ja trepikodade esised oleks ohutud.