Hõljumisteraapia – teaduslik lähenemine spordis

Hõljumisteraapia Vmax kapslis

Sport pakub alati tugevaid emotsioone ja ei jäta külmaks ka kedagi televiisori ees, kui tegemist on näiteks olümpiaga või koduste võistlustega. Sellised üle inimvõimete piiri toimuvad eneseületused tekitavad küsimusi, sealhulgas kuidas sportlased oma karjääri suurimaks etteasteks valmistudes ajastavad oma tippvormi nädalase täpsusega? Kuidas fokusseeritakse keha ja mõistuse ning meelte koostöö ideaalseks soorituseks?

Taust

Pidev pikki tunde kestev raske töö ja range treeningrežiim ettevalmistumisel turniirideks, võistlusteks jne tähendab, et peab olema aeg ka taastumiseks ja laadimiseks. Üheks on puhkus ja vaba aeg, aga sportlased vajavad ka kohta, kus enda mõtted maha suruda, lõõgastuda ja energiat ammutada – alustage hõljumisteraapiaga. On palju artikleid, uurimusi ning ka tagasisidet selle kohta, et tihedas ajakavas, mis valmistab sportlasi ette hea vaimse ja füüsilise tervise säilitamiseks, on sportlased võtnud kasutusele oma keha stressiga toimetulemiseks just täieliku hõljumisteraapia. Tänu sellele rahunevad sportlased vaimselt ja lõõgastuvad füüsiliselt, et kasvatada pikka ja edukat karjääri. Erinevalt enamikust treeningtaktikatest, mida sportlased kasutavad parima füüsilise vormi saavutamiseks, on hõljumisteraapia ainulaadne kombinatsioon, mis täiendab teisi meetodeid. 

Hõljumisteraapia ehk keskkonnast stiimulite eemaldamine

Meelte eemaldamine hõlmab pingutuseta hõljumist kapslis, milles on 35°C soe vesi ja 500 kg Epsomi soolade segu. See loob efekti, mis eemaldab kehale mõjuva gravitatsiooni ja koos meelte eemaldamisega keskkonnast elimineeritakse välised tähelepanu segajad. See loob uskumatult võimsa atmosfääri, millega kaasnevad vaimsed ja füüsilised tervendavad mõjud, mis lõppkokkuvõttes toetavad keha ning vaimu ehk tervist ja üldist heaolu.

Mõned ujuvteraapia eelised hõlmavad järgmist (vt teadusartikleid):

Arvestades kõiki neid eeliseid, siis mis on hõljumisteraapia juures see, mis meeldib professionaalsetele sportlastele? Lihtsamalt öeldes – võime optimeerida oma vaimset tasakaalu ja võimaldades samal ajal kehal füüsiliselt taastuda.

Mentaalne optimeerimine

Ilma igasuguste väliste häirijateta pakub hõljumisteraapia sportlastele ideaalset keskkonda oma vaimse keskendumisega tegelemiseks. Spetsiaalses kapslis ei ole muidu tavaelus olevaid pidevalt segavaid stiimuleid, mille tõttu aju on kogu päeva jooksul sageli beeta-laine oleku sagedusel. Kui kõik see on kõrvaldatud, on ajul aega keskenduda sissepoole ja siseneda teeta-laine olekusse, mis on üks mitmest seisundist, millesse aju võib siseneda, kui tunneme end rahulikult.

Kui me pääseme neile erinevatele sagedustele ligi, on meil lihtsam juurdepääs meditatsioonile, unistamisele ja loovusele ning positiivsemale ellusuhtumisele. Kui parandame vaimsust, mõjutab see meie suhteid iseendaga ja lähedastega ning üldse elule lähenemist, vähendades stressiga seotud haigusi. See on eriti kasulik sportlastele, kuna tavaelust erinevasse laineolekusse sisenemine on tüüpiline visualiseerimisele.

Sportlased on ootuste ja endale seatud eesmärkide tõttu tohutu surve all, et anda alati parim. Hõljumine pakub väga vajalikku põgenemist sellest survest, tekitades äärmise lõõgastustunde. Hõljumisteraapia ajal tekkiv meditatsioonilaadne seisund annab sportlastele suurema fokusseerimisvõime ja keskendumisvõime. See on suurepärane vaimse selguse allikas, suutes äratada loovust ja varustada meeli paremini tulevaste elusündmustega toimetulemiseks.

Sportlased kasutavad oma sooritusvõime tõstmiseks hõljumisteraapiat ka koos visualiseerimistehnikatega. Visualiseerimisuuringud näitasid, et ümbritsevate stiimulite eemaldamisel saab keskenduda tegevustele, mis juhivad isiklikku edu. See tähendab, et hõljumisel on teiste ees eelis, pakkudes professionaalsetele sportlastele lõõgastust, mis sulandub lihtsalt nende ellu – need on hõljumise seansid, mis parandavad unekvaliteeti ja suurendavad vaimset selgust ning suurendavad õppimisvõimet.

Korvpallur Steph Curry hõljumas
NBA tšempionid hõljuvad. Sõna otseses mõttes. Oma filmis "Hang Time" hängib ESPN-i mängija Sam Alipour koos NBA MVP Stephen Curry ja Harrison Barnesiga, et saada lisateavet hõljumise kohta. See on sensoorse deprivatsiooni teraapia, mis võimaldab Warriorsi mängijatel pärast mänge taastuda.

“See on võimalus lihtsalt lõõgastuda,” ütles Steph Curry ESPN-ile. “Eemalduge kõigist pingetest väljakul ja elus, kuid sellel on ka füüsiline kasu, koos soolaga.”

Enesekindlus, visualiseerimine ja keskendumine on väljakul edu saavutamiseks üliolulised. Hõljumisteraapia aitab tipptasemel sportlastel mänge oma mõtetes “läbi elada”, enne kui nad väljakule astuvad.

Füüsiline taastumine

Spordiga seotud seisundite ravivõimalusena tuntud hõljumisteraapia toetab stressitaset hallates taastumisprotsesse pärast raskeid treeninguid ja võistluseid. Tänu spetsiaalsele vee ja suure kontsentratsiooniga Epsomi soolade segule, luuakse ilma gravitatsioonita keskkond, vähendades oluliselt survet ja pinget lihastele ja liigestele. Magneesiumsulfaat ehk Epsomi sool, on valkude taastamisel otsustava tähtsusega. See on kehas loomulik ühend, mistõttu on see terviklik vahend tavaliste kehahädade jaoks. Magneesiumsulfaat aitab väljutada toksiine, vähendada põletikku ja reguleerida sisemisi protsesse, sealhulgas vererõhku, vere glükoosisisaldust, ensümaatilist süsteemi ja piimhappe taset, mis on treeningu keemiline kõrvalprodukt, kui rakud toodavad energiat hapniku puuduses.

Kui piimhappe tase hõljumise ajal langeb, annab see kehale aega pärast vastupidavustreeninguid paraneda ja end parandada. Igas hõljumiskapslis olev magneesiumsulfaat aitab väsinud lihastel taastuda ja parandab vere mikrotsirkulatsiooni, mis aitab kiirendada taastumisaega. Uuringud on näidanud, et need terapeutilised toimed vähendavad varasematest vigastustest tulenevat kroonilist valu, lihaste valulikkust ja pinget, aidates kaasa purunenud sidemete, rebendite või ülekoormatud kõõluste paranemisele. Seega, lisades vigastuste ennetamise pikka füüsiliste eeliste nimekirja, pole lihtsalt üllatav, et sportlased üle maailma on teinud hõljumisteraapiast olulise osa oma treeningrežiimis.

Allikad

Mitte ainult profisportlastele

Hiljutine fMRI uuring, mille viis dr Justin Feinstein läbi Laureate Institute for Brain Research Float Clinic and Research Center’is (Laureate Instituudi ajuuuringute hõljumise kliinikus ja uurimiskeskuses), näitas, et 90-minutiline hõljumisteraapia seanss mõjutab aju, lülitades välja aju mandelkeha piirkonna, mis käivitab võitle-põgene reaktsiooni, mis on kortisooli “toode”, mida tuntakse ka stressihormoonina. Kahjuks tegelevad sellega kõik – mitte ainult sportlased. Olgu see isiklik või tööga seotud stress, vaim ja keha võivad kergesti saada üle koormatud.

CBS This Morning cohost John Dickerson explores if sensory deprivation
CBS "This Morning" co host John Dickerson explores if sensory deprivation can short-circuit the noise

Niisiis, siin on hõljumisteraapia juures parim asi – KÕIK saavad sellest kasu! Kasu võivad saada lisaks tippsportlastele olümpial ka lapseootel emad, ülekoormatud spetsialistid ja kõik inimesed, kes võitlevad depressiooni, stressi, ärevuse ja unetusega.

Broneerige enda esimene hõljumise seanss ja kogege ise, kas sellest saab teie uus igakuine TERVISLIK RITUAAL!

Shopping Cart
Scroll to Top