Healoomuline paroksüsmaalne asendipearinglus

Juhtumi kirjeldus

Meie poole pöördus 42a. Marju, kes töötab ettevõttes sekretärina. Ta oli tundnud mitu nädalat, et tervislikus seisundis on toimunud negatiivses suunas muutused ning esineb nõrkus ja pea on tundunud nö “paks”. Viimasel nädalal oli kolmel korral läinud vasak kõrv lukku ning stressirohketes olukordades kuulis ka kõrvas pinisemist. Nendele sümptomitele lisaks esines järsu algusega ja kiire kuluga hetki, kus tundus, et nägemisväli käib ringiratast nagu oleks meretormi sattunud. Lisaks oli viimasel nädalal kiiremad liigutused peaga, nagu ette kallutused ja pöörded, provotseerinud iiveldust ja halba enesetunnet.

Marju sümptomid ei olnud läinud viimase nädala jooksul üle, vaid pigem süvenesid niivõrd, et juba voodis külili asendi muutmine ja püsti tõusmine muutusid raskeks ning ta otsustas pöörduda füsioterapeudi poole nõupidamiseks. Anamneesi võtmisel (varasemast diagnoositud kõrgendatud vererõhk, pingepeavalud ning migreenihood) ja sümptomeid arvesse võttes jäi terapeudil mulje, et Marjul võib olla healoomuline paroksüsmaalne asendipearinglus ehk BPPV.

Healoomuline paroksüsmaalne asendipearinglus tekib sisekõrva tasakaaluorganis. Normaalsel juhul liigub piisav kogus vedelikku koos väikeste kristallidega (otokoonia) utriikulist ühte kolmest poolringkanalist vastavalt liigutusele. Otokoonia kristallid võivad takerduda poolringkanalis ning erinevatel viisidel ärritavad tasakaaluelundi tunderakke. See põhjustab patsiendil pearinglust ja tahtmatute silmatõmbluste ehk nüstagmide teket.

Hindamise käik

Füsioterapeut Mark Vilenski kasutas antud patoloogia testimiseks Dix-Hallpike-i testi. Esiteks saab aru, kas probleem esineb vasaku või parema kõrva tasakaaluorganis. Teiseks näitab test spetsiifiliselt millises poolringkanalis (eesmine, külgmine või tagumine) otokoonia kristallide takistus on.

Dix-Hallpike testi teostatakse selili asendis teraapialaual nii, et pea jääb pööratuna umbes 45° küljele ja 30° horisontaaltasapinnast allapoole kuklasse. Provotseerivas asendis jälgitakse, kas patsiendil tekivad nüstagmid ning kas patsient tajub subjektiivselt pearingluse ehk vertiigo esinemist. Marju puhul avaldusid sümptomid kui pea oli kallutatud vasakule poolele. Tekkisid iiveldus, pearinglus ning diagonaalsuunaline nüstagm silmades. Antud tulemus läks kokku ka vasaku kõrva probleemidega.

Mida teha?

Patsiendi sümptomite leevendamiseks teostas füsioterapeut Epley manöövri. Manöövrit tuleb alustada selles suunas, kus probleem on. Epley ravimanöövrit tehes või selle järel võib tunda pearinglust ja sellega kaasnevaid sümptomeid (iiveldus, oksendamine), mis kestavad paarikümnest sekundist kuni paari minutini. Sümptomid vähenevad ravimanöövri korduval tegemisel. Oluline on ravimanöövri tegemist jätkata, sest vaid sel viisil on võimalik haigusest vabaneda. Epley ravimanöövri ajal hoitakse silmad lahti ja fikseeritakse konkreetsesse punkti, sest see aitab pearingluse sümptomitega paremini toime tulla. Vastunäidustused Epley ravimanöövri tegemiseks on radikulopaatia, rasked lülisamba deformatsioonid ja põletikulised protsessid.

Peale manöövri korduvat teostamist tundis Marju, et saab liigutusi kindlamalt tema, kuid kõik sümptomid teraapiaga veel taanduda ei jõudnud. Et tulemust kinnitada, andis füsioterapeut Marjule koduse harjutuskava, mis sisaldas õpetust, kuidas iseseisvalt Epley manöövrit sooritada ning ka harjutuskava, et tugevdada tasakaalu tunnetust ja taastada kindlust pea asendi muutmisel.

Epley manööver kodustes tingimustes.

1.            Istu voodil serval, jalad välja sirutatud, pea pööratud 45 kraadi probleemse poole suunas. Aseta padi voodile sellisele kaugusele, et selili asendis jääks padi õlgade ha abaluude alla.

2.            Heida kiire liigutusega selili nii, et pea jääb rippu üle padja. Pea on ikka umbes 45 kraadi probleemse poole suunas pööratud. Selles asendis võib tekkida peapööritus, kuid püüa hoida asendit umbes 1 minut.

3.            Pööra pea teisele poole samuti 45 kraadi all ja hoia asendit umbes 1 minut.

4.            Keera ennast kogu kehaga samale küljele, milles viimati asendit hoidsid. Oluline, et pöörates hoiad pead kaelast fikseeritult paigal. See tähendab seda, et kui enne olid silmad lae suunas 45 kraadi, siis nüüd alla voodi suunas 45 kraadi. Hoia asendit umbes 1 minut.

5.            Tõuse istuma.

Marju tuli kordusvisiidile umbes 1,5 nädala pärast heade uudistega, et sümptomid on täiesti taandunud ja ta saab igapäeva tegemistega jätkata. Ravi lõpetuseks sai Marju ka edaspidiseid soovitusi terapeudilt, kuidas oma tervist jälgida ja mida teha, et asendipearinglust enam mitte kogeda.

Tasakaaluhäirete korral broneeri aeg füsioterapaut Mark Vilenski poole. Kui proovid kodus ise hakkama saada ja pole kindel, millisel poolel probleem on, siis katsetage paar päeva ühelt poolt alustades ja kui pearinglus pole paranenud, siis provotseerige teist poolt.

Shopping Cart
Scroll to Top