Rasedusest, trombofiiliast ja kompressioonravist.

Originaal artiklid:

“Right away for patients with thrombophilia” BF_life_2_2016 32-33  ja “The level of acceptance is good” BF_life_2_2016 34-35

KOKKUVĂ•TE: lĂĽmfiterapeut Merit Rohi

Viimases Bauerfeind´i Life Magazine International suvenumbris oli mitu lugu rasedusest ja selle mõjust organismile, täpsemalt veenidele ning samuti trombi tekkeriskist rasedatel.

Rasedus on organismile lisakoormus, sealhulgas veenidele. Umbes pooltel rasedatest tekivad veeniprobleemid ning enam neil, kel igapäevaselt esineb rohkem pikalt istumist või vastupidi pikalt seismist.  Sellel on mitmeid põhjuseid. Raseduse ajal suureneb hormoon progesterooni hulk, mille eesmärgiks on muuta emaka kude elastsemaks, kuid samuti muudab see ka veresoonte seinu elastsemaks, mille tulemusena on need deformatsioonide tekkimisele vastuvõtlikumad.

Raseduse jooksul suureneb ka vedeliku hulk kehas, mistõttu tuleb veresoontel rohkem verd ning lümfisüsteemil rohkem vedelikku transportida ja mõlema süsteemi  koormus seega suureneb. Tulemuseks võivad olla veenilaiendid ja turse.

Rasedatel naistel on kuus korda suurem tõenäosus trombi tekkeks võrreldes mitterasedate naistega. Tromboosirisk suureneb raseduse kasvades ja püsib kõrge veel kuni kuus nädalat peale sünnitust. Umbes 30 rasedal naisel 10 000-st tekib süvaveenitromboos. Samuti on huvitav fakt, et tromboos esineb 26 korda sagedamini keisrilõike läbinutel, võrreldes nendega, kes sünnitanud loomulikul teel. Trombi tekkeriski suurenemine raseduse ajal on seletatav sellega, et hormonaalsed muutused põhjustavad ka suurenenud vere hüübivust, mis on iseenesest vajalik, et haavad, mis sünnituse ajal tekivad, nii emakasiseselt, kui väliselt paraneksid kiiresti, kuid samas võib see tekitada klompe veresoontes ja nii tekibki tromb. Eriti tähelepanelik tuleb olla äkitselt tekkinud valu suhtes jalas, millega võib kaasneda ka punetus ja turse. Need märgid võivad viidata tekkinud trombile ning sellisel juhul tuleb kiiremas korras arsti poole pöörduda.

Nii veenilaiendite, turse kui ka trombi profülaktikas ja ravis on oluline õige kompressioonravi. Kompressioonravi parandab vere- ja lümfivoolu ning leevendab ja ennetab rasedusega kaasneda võivaid eelnevalt välja toodud sümptomeid. Sõltuvalt probleemist saab kasutada kas põlvikuid, sukki või rasedate sukapükse. Õige surveklassi valik sõltub konkreetsetest sümptomitest ning õiget valikut aitab langetada väljaõppinud spetsialist.

Shopping Cart
Scroll to Top