Axillary Web Syndrom ravi

AWS ehk Axillary Web Syndrome inglise keeles või lymfastrangit soome ja rootsi keeles on jäigastunud lümfisooned, mis tekivad operatsiooni järgselt, kui eemaldatakse lümfisõlmi või ka kiiritusravi järgselt.

AWS-i termin kajastus kirjanduses esimest korda 2001. a, kus seda kirjeldati kui palpeeritavat köie taolist moodustist nahaaluskoes, mis algab aksillaarpiirkonnast ehk kaenla alt ja võib kulgeda mööda õla- ja käsivart allapoole, mõnel juhul ka pöidlani. Hilisemad autorid on seda kirjeldust kinnitanud. AWS-i teket seostatakse aksillaarsete lümfisõlmede eemaldamisega, olenemata, kas on olnud kõikide lümfisõlmede või ainult valvurlümfisõlme eemaldamine. On leitud ka seoseid, et AWS avaldub sagedamini noorematel ja väiksema kehamassiindeksiga patsientidel.

Köietaolised moodustised arvatakse olevat kas lümfisooned, mille funktsioon on lümisõlmede eemaldamisega häiritud või katkestatud ning milles lümfivedelik on kuaguleerunud või kõrge valgusisaldusega pikisuunalised lümfivedeliku kogumikud, mis asuvad väljaspool lümfisooni ja sisaldavad fibriini või teisi valke.

Tavaliselt kaenlaaluste lümfisõlmede eemaldamise järgselt, mis on rinnavähi patsientidel rinna eemaldamisega ehk mastektoomiaga või osalise sektorlõikuse ehk lumpektoomiaga kaasnev, või melanoomi eemaldamine rindkerel, ülajäsemel ja selja peal, tekib jäikasid lümfisooni kaenla all, käe siseküljel suunaga küünarliigesele, randmele ja pöidlale ning ka rindkere küljel roiete peal suunaga kubemele ja vaagnaluule. Muude lõikuste korral, nt onkogünekoloogilised lõikused või nt melanoomi eemaldamine kõhul, alaseljal, tuharal või alajäsemel kui kaasneb ka lisaks lümfisõlmede eemaldamine kas põlve taga, kubemes või vaagnas- võib samuti  jäikasid lümfisooni tekkida antud piirkondades armidest teatud suundadesse.

Teraapias käsitletakse naha pinda ja jäikasid sooni armidest või liigestest õigetes suundades venitades, et need jäigad sooned katkeks. Tüüpiliselt kui seda teha, siis on kuulda selline kuuldav HELI või plõksatus, mille järgselt patsient tunneb kergendust, valu taandumist ning paraneb liigeste liikuvus. On saavutatud manuaalse töötlusega liikuvusulatuse paranemist ühe teraapiasessiooni ajal isegi 20-40º ulatuses.

Jäikade lümfisoonte käsitlemise järgselt on hea teha lisaks manuaalset lümfimassaazi ja sellega parandada lümfisoonte enda normaalset angiomotoorikat ehk pumpamist.

ERR Tervist! saates tutvustas Reio Vilipuu rinnavähi lõikuse järgse taastusravi vajalikkust ja
põhimõtteid ning selgitas AWS olemust. Oma kogemusest rääkis ka patsient Helleliina.

Broneeri aeg veebis

valige teenindajate hulgast Merit Rohi või Reio Vilipuu
või Taastusravi teenustest 

Shopping Cart
Scroll to Top