Müüme enda taastusravikliinikus erinevaid meditsiinilisi kompressioonravitooteid – kroonilise venoosse puudulikkuse ning venoosse haavandi raviks ja ka lümfitursete raviks. Vanusega aga kaasneb arterite lubjastumine ja arteroskleroosi korral võib ka arteri valendik täielikult sulguda ning vere läbivool peatuda. Kõige ohtlikum on see seisund alajäsemete korral kui PAH ehk perifeerse arterite haiguse korral halvimaks on jäseme amputataisoon. PAH on seisund, kus arterites esineb ahenemist või ummistust ning selle tulemusena on vereringe alajäsemetes häiritud.

Lubjastunud ning mitteelastsete seintega arterite korral on ka riskiks tugeva rõhuga põlvikute või sukkade kasutamine veenilaiendite ja turse korral. Dilemma seisneb selles, et veenilaiendite ja turse korral on just raviks vajalik rõhk, mida saab kompressioonravi põlvikut kandes – kinnise arteri korral aga tugev surve võib sulgeda verevoolu, tekitades valu ja võib põhjustada gangreeni.

Ankle-Brachial Indeks (ABI) ehk hüppeliigese-õlavarre indeksi mõõtmine on meditsiiniline test, mida kasutatakse jäsemete vereringe hindamiseks, eriti jalgade puhul. See on lihtne ja mitteinvasiivne protseduur, mis võrdleb vererõhku õlavartel ja pahkluudel.

Testi ajal pannakse vererõhu mõõtmise mansetid mõlemale õlavarrele ja pahkluule. Vererõhku mõõdetakse igas piirkonnas. Pahkluu rõhk jagatakse käe rõhuga, et arvutada indeks. Normaalne ABI jääb tavaliselt vahemikku 0,90 kuni 1,30. ABI tulemus alla 0,90 viitab verevoolu piiramisele jalgades, mis näitab PAH-i esinemist.

Kasutame enda kliinikus MESI mTablet digitaalset süsteemi, mis mõõdab mõlema käe ja jala rõhud ning arteri seina elastsuse, arvutab mõlema jala AB indeksid.

Meie teostame ABI mõõtmisi patsientidel, kellele on välja kirjutatud veenilaiendite või kroonilise venoosse haavandi raviks meditsiiinilised kompressioonravi sukad, aga tekib kahtlus, et liialt tugev põlviku rõhk võib põhjustada probleeme arteritele. Kui ABI on normis, siis oleme kindlad, et patsiendile on ohutu teatud tugevusega rõhku kasutada. Piiripealsete näitude korral anname klass väiksema surve. Kui ABI on aga alla 0,9, siis müüki ei tee ja suuname koheselt arsti poole arterite laiendamisele ahk šunteerimisele, et alajäseme amputatsiooni ennetada.

Kui teil on muret oma vereringe pärast või kui teil esineb sümptomeid, nagu jalgade valu kõndimisel, siis võite tulla ABI mõõtmisele ja perifeersete arterite kontrolli.


Näited normis ABI mõõtmislehest ja vasaku jala perifeerse arteri haiguse kahtlusega ABI mõõtmislehest.


Shopping Cart
Scroll to Top