Lümfiteraapia

Lümfiteraapia koosneb erinevatest terapeutilistest tegevustest- lümfimassaaž, kompressioonravi läbi survesidumise, füsioterapeutilised harjutused, nahanooldus ja patsiendi ning lähedaste nõustamine.
Lümfimassaaž aktiveerib lümfisoonte angiomotoorikat ja lümfivedeliku voolu organismis, saavutatakse tursete vähenemine, parasümpaatilise närvisüsteemi ergutumine ning tänu allogeensete ainete transpordile leevendub valu. Parasümpaatilise närvisüsteemi ergutumine toob kaasa silelihaskiudude kontraktiilsuse ergutamise (soolestiku, neerude töö kiireneb) ning vastupidiselt vöötlihaste toonus väheneb, südame löögisagedus ning vererõhk alanevad. Manuaalne lümfimassaaž mõjutab loomulikult immuunsüsteemi läbi lümfisõlmedes (foliikulites ja säsiväätides) toimuvate erinevate protsesside ja läbi kahjulike ainete transpordiga kehast.

Kuna manuaalse lümfimassaaži toime kestus on  3-4 tundi, siis suurema efekti saavutamiseks teostatakse survesidumist. Lihaspumba töö liikumisel (nt. kõndimine seotud jalaga või harjutuste tegemine seotud käega) tõhustub veelgi just lihase pingutusele vastu töötava sidumiselt tuleva surve näol. Oluline on nahahooldus (naha pesemine ja kreemitamine), kuna sidumine tõstab nahapinna temperatuuri ja kuivatab nahka.

Kõik need tegevused toetavad ja suurendavad teraapia mõju. Kompleksset lümfiteraapiat on vaja juba sel juhul kui lümfimassaažiga turse konsistents ei pehmene ning ümbermõõdud ei vähene. Selliselt saavutatakse parim ravitulemus ka kaugelearenenud haigusjuhtude (viimane staadium ehk elefantiaas) puhul, kuna just surve abil (80% kogu teraapia tulemusest) väheneb vedelike tagasivool kudedesse, koed pehmenevad, turse mahud vähenevad ning kudede ainevahetus paraneb.

Kompressioonravina vaadeldakse kahte tegevust: esiteks vähevenivate elastiksidemetega survesidumine kompleksse lümfiteraapia osana ja teiseks teraapia lõppedes ringkoes või lamekoes meditsiiniliste kompressioonravitoodete kandmist igapäevaselt (v.a. öösel). Toodetena on nt kompressioonsukad, -põlvikud, -varrukad, kindad jne.

Esmasel lümfiteraapial mõõdetakse turses jäsemete ümberõõdud Truncated Cone meetodil (võimaldab adekvaatselt teraapia toimet hinnata), kirjeldatakse naha seisundit, naha liigutatavust, naha värvust ja temperatuuri, turse asukohta, turse konsistentsi, armide asukohta, armide liikuvust jne.

ERR Tervist! saates tutvustas Reio Vilipuu trauma järgsete armide ja tekkinud
lümfiturse käsitlust. Oma kogemusest rääkis ka patsient Siim.

Broneeri aeg veebis

Shopping Cart
Scroll to Top