Ametlikud juhised lümfitursega ja lümfiturse riskiga inimestele reisimiseks

National Lymphedema Network (NLN) meditsiinilise nõuandekomitee seisukohad

Originaalis vaata siit: nlnairtravel
Position Statement of the National Lymphedema Network NLN Medical Advisory Committee

TEEMA: LENNUREISID

Lennureisil peavad lümfitursetega või lümfiturse riskiga inimesed arvestama teatud tingimustega. National Lymphedema Network toob välja omad seisukohad:
• kinnitatud lümfödeemi ehk lümfiturse diagnoosiga inimesed peavad kogu lennureisi aja kandma kompressiooni,
• lümfiturse tekke riskiga inimesed peavad aru saama lennureisiga seotud riskiteguritest ning otsustama, kas kanda kompressiooni või mitte hinnates enda riskitaset.

Kompressiooni kandmise põhimõtted

Lennukis on rõhk lennu ajal väiksem atmosfääri rõhust maal ning lennu ajal rõhk väheneb näitajateni mis on loomulikud merepinnast mõõdetuna 6,000 kuni 8,000 jala ehk 1800-2500 meetri kõrgusel.

Selline vähenenud rõhk võib põhjustada tursumist või turse suurenemist, kuna kudede surve on füsioloogiliselt muutunud. Muutused koevedeliku tekkes tulevad esile kui jalale või käele avalduvad välised rõhud muutuvad. Vähenenud rõhk lennuki salongis vähendab lümfisüsteemi imenduva koevedeliku kogust. Selle tagajärjel jääb koevedelik rakkude vahelisse ruumi, põhjustades lümfödeemi ägenemist. Kompressioontoodete kandmine tekitab lisaks välist rõhku jäsemetele, et piisavalt tagada vedeliku liikumist lümfisüsteemi ning vähendada koevedeliku kogunemist. Kompressioontoodete kandmine võib ennetada lümfiturse tekkimist reisijatel, kel tavaliselt tursuvad jalad vaid lennureisi ajal.

Pilt 1. Näide lümfitursete korral lamekoes mõõdu järgi tehtavatest meditsiinilistest kompressioontoodetest.

Kompressioontooted suurendavad kudedele mõjuvat rõhku ja parandavad seeläbi turses jäseme lihaspumba töö effektiivsust. Tulemuseks on esiteks parem koevedeliku resorptsioon ehk imendumine lümfikapillaaridesse. Teiseks stimuleerivad kompressioontooted läbi lihaspumba lümfisüsteemi paremat toimimist ning suurendades kudedevahelise vedeliku suunamist, hoiavad ära lümfiturse ägenemise.

Lümfiturse riskiga inimesed

Lümfiturse riskiga inimesteks loetakse need, kellel POLE VEEL tekkinud lümfödeemiga seostuvaid märke ega sümptomeid, kuid kellel on teada lümfisüsteemi puudulikkus. Siia alla käivad kõik, kellel ON TEOSTATUD kunagi lümfisõlmede eemaldus või kiiritusravi. Lümfiturse riskiga inimestel on alatiseks muudetud lümfisüsteemi funktsioneerimist, mis võib raskendada keha suutlikkust ja võimet vastu võtta järsku kudedesse jäävat liigset vedelikku. Oluline on neil jälgida jäsemete tunnetuse muutuseid nagu raskus, tekkiv pakitsev valu, mis võivad lennukis rõhumuutusel tekkida ja tursumist tähendada.

Lümfiturse riskiga inimesed peaksid ettevaatusabinõuna lendamisel kasutama kompressioontooteid mõjutatud antud jäsemel. Meditsiinilised kompressioontooted peavad olema soovitatud ja mõõdetud surveravi toodete mõõtmiskogemusega spetsialisti poolt. (A medical compression garment should be recommended and sized by a health care practitioner who is experienced in garment fitting.)

Muu lennureisiga kaasnev

Lisaks õhurõhu muutustele võivad lümfiturse ägenemist mõjutada ka muud tegurid.

  • Kuna lendamine on oma olemuselt kohapeal istuv tegevus, siis kaasub sellega lümfi- ja vereringe aeglustumine. Nii võivad tekkida jäsemetesse nö. seisvad vedeliku basseinid. Seetõttu soovitatakse kõikidel inimestel lennureisi ajal tihti oma jalgu ja käsi liigutada, et tursumist vältida. Seismine ja liikumine lennukis parandab kudedevahelise vedeliku imendumist, koevedeliku liigutamist ning hoiavad ära lümfiturse tekke.
  • Raske pagasi kandmine või tõstmine turse riskiga jäsemega võib staatilise lihaspinge tõttu põhjustada tursumist.
  • Õlarihmaga koti kandmine võib soonida õlavöötme lümfisüsteemi ja tõsta tursumise riski antud ülajäsemel (nt. rinnaeemalduse poolne käsi). Tugevalt soovituslik on kasutada kellegi abi või siis ratastega kohvrit või kotti.
  • Vedelike dünaamikat jäsemetes reisi ajal mõjutab ka dehüdratsioon. Salongi õhk on tavaliselt kuiv, mis põhjustab kiiremat vedelike kadu ja piisava vedelike joomiseta võib vere kapillaaride rõhk muutuda. Lümfitursega või lümfiturse riskiga jäseme dehüdreerumine võib põhjustada valgu kontsentratsiooni tõusu kudedes põhjustades suuremat vedelike ultrafiltratsiooni verest rakkude vahelisse ruumi ja põhjustades nii tursumist.

Eelnevalt kirjeldatud riskidest tulenevalt National Lymphedema Network pakub välja järgnevad reisimise juhised:

Kinnitatud lümfödeemi diagnoosiga inimesed peavad:

• soetama lennureisideks hästi sobiva õiges mõõdus meditsiinilise kompressiooni toote,
• soetama aegsasti enne lennureisi, et oleks võimalik korduvalt kanda ja harjuda kindlustamaks sobivuse ja mugavuse,
• ülajäseme lümfiturse korral on surve soovitus vastavalt 20-30 mmHg (Ccl 2),
• enamuse alajäseme lümfitursete puhul on surve soovitus vastavalt 30-40mmHg (Ccl 2, Ccl 3, Ccl 4),
• käe osa, kas kinnast või labakut, peab kandma koos varrukaga,
• vastavalt varrukat, põlvikut või sukka peab kandma juba enne õhkutõusu,
• oluline on veel 1-3 tundi peale maandumist kanda survet, et kudede rõhud tasakaalustuks.

Kompressioonsidumine:

Lennureisi ajal võib olla teatud inimestele vajalik väline rõhk, mida on võimalik saavutada vaid spetsiaalsete mitteelastsete elastiksidemetega sidudes. Need inimesed peaks:
• õppima selgeks lümfiterapeutidelt õige survesidumise tehnika (või teeb seda keegi lähedastest),
• teostama sidumist enne lennureisi,
• hoidma sidumisravi peal kuni sihtpunkti jõudmiseni,
• jätkama ka reisil olles kodust reziimi- survesidumine või kompressioontoodete kandmine.

Lümfiturse riskiga inimesed

Vastavalt oma anamneesile ja riskile peaks iga inimene tegema ise valiku. National Lymphedema Network soovitab alati lümfiterapeudiga ja oma raviarstiga nõu pidada. Kui otsustate kasutada kompressioontooteid, siis lähtuge eelnevatest nõuannetest.

Kõikidele reisivatele inimestele

A. Istekohast, lennujaama regulatsioonidest ning lennufirmast tulenevalt:

• alajäseme tursega inimene peaks valima suurema jalaruumiga istekoha kas kõige ees, first class või varuväljapääsude juures,
• turvakontrolli jaoks võib võtta vastava tõendi kompressioontoodete või survesidumise kohta,
• Air Bus, A380 või Boeing Dreamliner suudavad hoida suuremat salongi rõhku, paremini niisutatud õhku ja suuremat tooliridade vahet.

B. Aktiivsusest tulenevalt:

• väldi raskete kottide või õlakottide kandmist riskiga käel,
• kasuta ratastega kohvrit või kotti või kasuta abi kandmisel, tõstmisel või pagasi transportimisel,
• kanna mittesoonivat riietust,
• liigu või seisa tihti lennukis, et saada kasu „lihaspumba“ kaasabist,
• väldi tursumise ägenemist põhjustavaid tegevusi, puhka ja maga piisavalt ning võimalusel hoia jäset üleval.

C. Lümfitursega või lümfiturse riskiga inimeste toitumise soovitused:

• joo piisavalt kogu reisi vältel, k.a. lennu ajal,
• ära tarbi lennu ajal alkoholi, kohvi ja soolaseid toite (kaasneb dehüdratsioon),
• kanna kaasas alati antibiootikume, kui eelnevalt on esinenud või on risk roospõletiku tekkele.

Märkus: antud soovitused on juhised ja ei saa garanteerida lümiturse täielikku preventatsiooni lümfiturse riskiga inimestel ega ka ära hoida turse ägenemist kinnitatud lümfiturse diagnoosiga inimestel. Iga inimese hetke tervislik seisund võib erinevalt mõjutada lendamisele reageerimist. Soovituslik on raviarsti ja lümfiterapeudiga enne reisi konsulteerida.

Kasutatud kirjandus

1. Cottrell JJ. Altitude exposures during aircraft flight. Flying higher. Chest 1988; 93(1) : 81-84
2. Casley-Smith JR, Caseley-Smith JR. Lymphedema initiated by aircraft flights. Aviat Space Environ Med 1996; 67(1) : 52-56.
3. Witte CL, Witte MH. On the causation of edema: a lymphologic perspective. Perspect Biol Med 1997; 41(1) : 86-97
4. Aukland K, Reed RK. Interstitial-lymphatic mechanisms in the control of extracellular fluid volume. Physol Rev 1993; 73 (1) : 1-78
5. Hampton S. Elvarex compression garments in the management of lymphoedema. Br J Nurs 2003; 12 (15) : 925-929.
6. Brennan MJ, Miller LT. Overview of treatment options and review of the current role and use of compression garments, intermittent pumps, and exercise in the management of Lymphedema. Cancer 1988; 83(12 Suppl American) :2821-2827.
7. Armer JM, Radina ME, Porock D, Culbertson SD. Predicting breast cancer-related Lymphedema using self-reported symptoms. Nurs Res 2003; 52(6): 370-379.
8. Greenleaf JE. Problem: thirst, drinking behavior, and involuntary dehydration. Med Sci Sports Exerc 1992; 24(6): 645-656
9. Compression Prophylaxis may increase the potential for flight-associated lymphoedema after breast cancer treatment. The Breast 2002; 11(1): 66-7

Kui sul on olnud operatsioon, mille käigus on lümfisõlmi eemaldatud või oled läbinud kiiritusravi, siis reisile minnes tule konsultatsioonile:

Pärnu mnt 76, Tallinn
+372 6454250
info@tursekeskus.ee
www.facebook.com/tursekeskus
Sinu Bauerfeindi ortoosi- ja tursekeskus

Shopping Cart
Scroll to Top