VenoTrain ulcerteci kasutamine venoosse haavandi ravis 1 osa

Haigekassale- kroonilise venoosse haavandi ravi ühe tähtsa osana kasutada spetsiaalset meditsiinilist kompressioonravi põlviku komplekti VenoTrain Ulcertec ning seda siis ka patsientidele kompenseerida.

 
Alustame lühikeste kirjutistega, miks see on nii oluline teema. Meditsiiniseadme tõenduspõhisus Euroopa riikides aktsepteeritud standardite järgi.
 
Definitsioon: venoosne haavand (VH) on avatud naha lesioon, mis tavaliselt asetseb sääre mediaalsel pinnal ning on tekkinud kroonilise venoosse puudulikkuse ja venoosse hüpertensiooni tagajärjel ning ei parane 4-6 nädala jooksul peale tekkimist. Krooniline venoosne haavand (KVH) on avatud naha lesioon, mis õige ravi korral peaks paranema 3 kuu jooksul, kuid pole siiski veel kinni kasvanud.
 
KVH põhjus: kroonilisest venoossest puudulikkusest tõusnud alajäsemete veenisisene rõhk. Enamusel juhtudest tekib see veeniklappide kahjustumise tagajärjel varikooside või veenitromboosi korral. Kahjustunud klapid lasevad veeniverel liikuda tagasi hüppeliigese suunas, mis tõstab veenide sisest rõhku seistes ja kõndides (ambulatory venous hypertension). Tõusnud veenirõhk just kapillaarides suurendab seetõttu haavandi tekkimise riski.
 
Turse on esimeseks sümptomiks, mis näitab kroonilise venoosse puudulikkuse puhul seisundi halvenemist, mis võib viia kapillaarse tromboosi, hüpoksia ja koenekroosini, mille järgselt tekib lipodermatoskleroos ja haavandumine. Venoosse hüpertensiooni ja turse korral on ravi alustamisel esmane valik kompressioonravi, mis välise rõhuga töötab vastu patoloogilisele tekkinud veenisisesele rõhule.
 
Kroonilised veenihaigused nagu varikoos, post-trombootiline sündroom ja krooniline venoosne puudulikkus esinevad suurel osal elanikkonnast. Kaebusteks on jalgade väsimine, tursumine, valu ning haiguste kulminatsiooniks on venoosne haavand. 2003. aasta Bonn’i veeniuuring (Bonn’i Vein Study) tõi välja, et igal kuuendal mehel ja igal neljandal naisel on krooniline venoosne puudulikkus ning kogu populatsioonis CEAP klassifikastiooni järgi on C5 paranenud haavandi esinemissagedus 0,6% ja C6 aktiivse haavandi esinemissagedus 0,1% elanikkonnast. Antud uuring on viidud läbi Saksamaal, kus uuringu tulemuste järgi on viimase 20 aasta jooksul tänu kompressioonravile venoossete haiguste raskus oluliselt vähenenud. Sarnaseid C5 ja C6 staadiumi esinemise sagedust isegi kuni 1-2% elanikkonnast on toonud välja ka teised uuringud. Esinemissagedus suureneb koos vanusega ning üle 80 a. vanustest inimestest kuni 2% esineb venoosseid haavandeid.
LÜHIKOKKUVÕTTE ALLIKAD:
Shopping Cart
Scroll to Top