Jala veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse patsiendijuhend (Eesti Haigekassa)

Eesti Haigekassal on valminud uus ravijuhis patsientidele.

Eesmärk on selgitada veenilaiendite erinevaid staadiume, haigusest arusaamist ja ravi võimalusi. Juhend liigitab veenilaiendid kosmeetiliseks (C1-C2) ning meditsiinilise korrigeerimise vajadusega haiguseks (C3-C6)

Ravijuhis on kinnitatud 2019 aastal, kuid erinevad muudatused jõustuvad 2020. aastal.

Peamised soovituste all toob juhis välja, et:
1. õppige tundma oma haiguse olemust ning tegureid, mis soodustavad kaebuste teket (nt pikalt seismine, istumine) või leevendavad tekkinud vaevusi (jala ülestõstmine, füüsiline aktiivsus)
2. venoossest puudulikkusest tingitud kaebuste vähendamisel on esikohal kompressioonravi, mis peab olema järjepidev
3. ärge unustage regulaarset liikumist ja asendravi, need tegevused aitavad sümptomeid leevendada ja vältida või aeglustada haiguse süvenemist

Jalgade veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse konservatiivne ravis on olulisteks:
1) elustiili muutused- võimlemine, pikaajalise seismise ja istumise vältimine ning jalgade ülestõstmine on esmased ja kõige lihtsamad meetodid, mis leevendavad veenihaigusest tingitud kaebusi (valu, turse, ebamugavustunne jne).
2) kompressioonravi- kompressioonravi peetakse jalgade veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse ravi nurgakiviks, millest reeglina raviprotsess algabki. Õigesti valitud ja korrektselt kasutatav kompressioontoode vähendab jalgade turset ja parandab verevoolu veenides. Kompressioontooteid jagatakse sõltuvalt survetugevusest erinevatesse klassidesse. Eestis müüakse hetkel enim Saksa standardi järgi jaotatud kompressioonravitooteid.

Kompressioonravi survetugevuse klassid

surveklassid

LAADI SIIT JUHEND KA ENDALE

Shopping Cart
Scroll to Top