Veenilaiendid, suvi ja sukad. Reio Vilipuu

Eelmisel neljapäeval toimus Nordic hotellis esimene füsioteraapia konverents Eestis. Esinesin seal armiteraapia loenguga ning olime ka expo alal enda tooteid tutvustamas. Päeva lõpuks kui kõik sai valmis ja asjad tagasi, pühkisin higist otsaesist ning astusin konditsioneeritud jahedast kliinikust välja lõõskava suvekuumuse kätte. Suvi oli ootamatult jõudnud ning päike oli halastamatu ja isegi lühike jalutuskäik autoni tundus nagu kõrbe ületamine. Vaatasin alla oma jalgadele, mis olid hallides meditsiinilistes VenoTrain cocoon kompressioonpõlvikutes, sest sellised seismisega päevad ajavad mul jalad turse. Nende kandmine selliselt on vajadus, mitte valik ja kompressioon-põlvikud on leevenduseks.

Koju sõites mõtlesin patsientidele, sest esimene selle aasta “AGA MIS SAAB SUVEL PALAVAGA” vestlus on ka ära olnud ja selle naise silmis nägin juba sĂĽgavat kahtlust. 50+ proua ĂĽtles eelmisel teisipäeval konsultatsioonis, et nendega on raudselt liiga kuum, “Ma vaevu talun juba praegust kuumust.”, lehvitades end ajakirjaga. Naeratasin. “Ma mõistan. Aga kerge surve on parem kui mitte midagi. Uskuge mind, see aitab. Haavandiga peaks kandma tugevat Venotrain impulsi, aga võtame siis tekstiili paksusega aste tagasi ehk VenoTrain soft ja 6 kuu pärast vaatame.”

Koju jõudes võtsin jalanõud ja põlvikud jalast ning null turset – toimib! Mõtlesin siis ka Dagmar Ojale, kes väga kuumal laupäeval LHV Maijooksul jooksis sportretuusidega ning ĂĽtles, et mõnus oli ja extra palav joosta kĂĽll polnud. Et siis hea materjal lihtsalt?

Helistasin ka eile haavandiga patsiendile, et uurida, kuidas tal kompressioonpõlvikutega läheb. Vastus tuli peaaegu koheselt. “Tere. Need ei ole nii halvad, kui ma arvasin. Olen neid kandnud oma hommikustel või õhtustel jalutuskäikudel, kui on natuke jahedam. Tunnen, et hommikul nendega jalutades ja siis kahe-kolmeni jalas hoides, on jalad täitsa peenikesed veel õhtul.

Tundsin rahulolu. Sellised hetked teevad töö väärtuslikuks, sest veenilaiendid ja tursed on ka prantslastel, hispaanlastel, itaallastel ning täpselt samamoodi peavad kandma kompressioonravi. Aga tõesti. Kuumaga kanda õhemat tekstiili, mis annab vähem survet, kui mitte midagi kanda, sest veenilaiendid, turse või ka lausa haavand vajab ikkagi välist survet.

Soovitused:

* hoolitseda naha eest – niisutada nahka õhtuti,
* kanda survet – vajadusel valida õhem meditsiiniline kompressioonravi toode,
* mikrofiiber – vaata, et toode sisaldaks rohkem mikrofiibrit ja vähem puuvilla, sest termoregulatsioon ja niiskuse läbivus on mikrofiibril kordades parem,
* liikuda – turse ja sĂĽmptomite, nagu valu, vähenemine tekib paremini just kompressioonravi ning lihaspumba koosmõjul,
* ära koorma ennast liigselt – kui tursete põhjus on näiteks sĂĽdamepuudulikkus, siis ole kuumaga jahedas ja väldi suuremaid koormuseid, liigu väljas jahedas,
* kui oled kodus ja lamad, siis kompressioonravi kanda pole vaja.

Kõige õhemad meditsiinilised kompressioonravi toode on Venotrain discretion:
https://taastusravikliinik.ee/pood/bauerfeind/kompressioonravitooted/venotrain-discretion-sukad/

Shopping Cart
Scroll to Top